Okrugli stol – Socijalne usluge kao najznačajnija prevencija institucionalizaciji

U sklopu projekta “Podrška deinstitucionalizaciji djece s teškoćama u razvoju na području Urbane aglomeracije Splita” UP.02.2.2.15.0087, u srijedu 22.11.2023. održan je Okrugli stol “Socijalne usluge kao najznačajnija prevencija institucionalizaciji”.
Cilj ovog okruglog stola je bio okupiti stručnjake i zainteresiranu javnost radi razmjene informacija i iskustava vezanih za temu kako i koliko socijalne usluge doprinose procesu deinstitucionalizacije.
U uvodnom dijelu Okruglog stola prisutnima se obratila Katija Borčić, voditeljica projekta te ih upoznala sa ciljevima i aktivnostima projekta. Posebno se osvrnula na socijalne usluge koje se provode u sklopu projekta kao i doprinos provođenju istih.
Jelena Šiško, spec.rane intervencije u edukacijskoj rehabilitaciji prisutne je upoznala s ranom razvojnom podrškom. “Rana intervencija u zakonski sustav Republike Hrvatske prvi put je uvrštena 2011. godine Zakonom o socijalnoj skrbi te je do 2022. godine promijenila naziv u rana razvojna podrška. Definira se kao stručna poticajna pomoć i podrška djetetu i stručna savjetodavna pomoć roditeljima i drugim članovima obitelji ili udomitelju, kad je kod djeteta u ranoj dobi utvrđeno odstupanje u razvoju, razvojni rizik ili razvojne teškoće. Rana intervencija provodi se interdisciplinarnom suradnjom raznih stručnjaka međusobno, uz stalnu suradnju s djetetom i roditeljima.
Rani sustav podrške čuva društvo i obitelj od brojnih nepoželjnih događaja kao što su: raspad obitelji, psihosomatski i neurotski poremećaji kod roditelja, smanjivanje njihove radne sposobnosti, institucionalizacija djeteta i sl.”- približila je Jelena Šiško.
Ivana Skuzin, mag. defektologije približila je uslugu Pomoć pri uključivanju u programe odgoja i redovitog obrazovanja za djecu s teškoćama u razvoju. ” Pomoć pri uključivanju djeteta s teškoćama u razvoju ili mlađe punoljetne osobe s invaliditetom u programe redovitih predškolskih ili školskih ustanova je socijalna usluga koja se pruža odgojiteljima i stručnim suradnicima u predškolskim ustanovama te učiteljima, nastavnicima, stručnim suradnicima i asistentima u školskim ustanovama. Kod nas se ova usluga rijetko koristi i najčešće se ostvaruje kroz inicijativu vanjskih stručnjaka.”- zaključila je Skuzin.

Danijela Boroje Baškarad prisutnima je približila izazove roditelja djece s teškoćama u razvoju u predškolskom sustavu. “Roditeljstvo u obiteljima djece s teškoćama u razvoju predstavlja poseban specifikum koji utječe, kako na odnose u obitelji, tako i na mentalno zdravlje roditelja. Kao najveći prepreku koju roditelji ističu prilikom ulaska u odgojni sustav je strah da im dijete neće biti upisano u vrtić zbog svojih teškoća i zbog toga često skrivaju djetetove dijagnoze i teškoće. Često prva djetetova odstupanja od razvoja primijete upravo odgojitelji. A nakon toga je problem kako to roditelju reći. Međutim, ranim uključivanjem u socijalne ili zdravstvene usluge doprinosi se pripremi za usvajanje svih onih predškolskih, a nakon toga akademskih vještina. Vrlo je važna suradnja svih dionika djetetovog života i razvoja: od roditelja, pedijatara, odgojitelja, terapeuta pa do društva. Samo multidisciplinarnim pristupom možemo izravno utjecati na razvoj i napredak djeteta.”-zaključila je Boroje Baškarad.

S obzirom da je predavačica Borojević opravdano izostala, Katija Borčić se osvrnula na iskustva u provođenju socijalnih usluga u Rehabilitacijskom centru Inkludo, kako onih u sklopu ovog projekta tako i u sklopu drugih aktivnosti projekata.
“Naša iskustva u radu nam pokazuju da djeca uključena u multidisciplinarnu podršku imaju najbolje rezultate. Ono što mi pružamo kroz naš Centar je tranzicijska podrška korisnika gdje korisnik od svog ulaska u naš Centar dobiva kontinuitet, te pravovremenu i stručnu podršku u svakom trenutku svog odrastanja do neke punoljetnosti i tu vidimo najsnažniji utjecaj na djetetov napredak koji ga vodi samostalnosti života”.
Na kraju izlaganja stručnjaka povela se rasprava o dostupnosti socijalnih usluga na području Urbane aglomeracije Splita.
Zaključak ovog okruglog stola odnosio se na nužnost i dostupnost multidisciplinarnog sustava, pojačavanju dostupnosti razvojnih procjena kod djece kod kojih roditelj uoči odstupanja te poticanju stručnih usavršavanja stručnjaka u području socijalne skrbi posebno kod znanstveno utemeljenih metoda rada te implementiranju istih u svakodnevni rad.
Organizacija događanja financirana je u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. iz Europskog socijalnog fonda
Okrugli stol – Socijalne usluge kao najznačajnija prevencija institucionalizaciji
Scroll to top