Okrugli stol – Važnost i značenje izvaninstitucionalnih socijalnih usluga

Povodom Svjetskog dana borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti  jučer je Rehabilitacijski centar Inkludo održao Okrugli stol u sklopu Europskog projekta “Podrška deinstitucionalizaciji djece s teškoćama u razvoju na području Urbane aglomeracije Splita ” na temu “Važnost i značenje izvaninstitucionalnih socijalnih usluga”.

Okrugli je stol organiziran kao razmjena informacija o važnosti i dobrobiti izvaninstitucionalnih socijalnih usluga, pravima i uslugama u sustavu socijalne skrbi te upoznavanju sa aktivnostima i ciljevima projekta koje organizacija provodi.

U uvodnom dijelu voditeljica projekta upoznala je prisutne sa ciljevima projekta, projektnim aktivnostima, ali se dotakla i ostvarenih mjerljivih ishoda kao i rezultata provedenih aktivnosti.

Poseban je naglasak stavljen na socijalne usluge koje su obuhvaćene ovim projektom kao i sama njihova provedba.

– Kroz ovaj projekt korisnici su dobili besplatne usluge senzorne terapije, logopedske, terapije, edukacijske rehabilitacije, kineziterapije, kinezioloških postupaka te pomoći pri uključivanju u programe odgoja i redovitog obrazovanja. U projekt se uključio veliki broj novih korisnika, ali su osigurane usluge i našim stalnim korisnicima.

Zadovoljstvo provedbom aktivnosti istaknuli su i sudionici, roditelji djece koja su uključena u projekt. Naglasili su kako su njihova djeca ostala bez gotovo svih usluga u trenutku polaska u školu, posebno kod upisa u posebne obrazovne ustanove u kojima se pružaju i socijalne usluge, tako da im je ovaj projekt od iznimne važnosti za napredak njihove djece.

– Socijalne bi usluge trebale biti zajamčeno pravo svakog djeteta. Iako je ovaj projekt pokazao svoju vrijednost, i dalje smatramo kako dostupnost socijalnih usluga treba biti osigurana svakom djetetu kroz sustav, kontinuirano, kvantitativno i kvalitativno, a udruge bi trebale provoditi i pružati isključivo inovativne aktivnosti-pilot projekte koji će doprinijeti  kvaliteti života njihovih članova-zaključila je voditeljica projekta.

U nastavku okruglog stola istaknuta je važnost i dobrobit pružanja kontinuiranih i kvalitetnih socijalnih usluga, a sudionici su se složili kako je za dobar napredak važna i fleksibilnost vremena kod osiguravanja provođenje usluga, posebno jer se radi o zahtjevnom planiranju vremena odlaska na terapije djece s teškim oštećenjima.

”Mom djetetu jako puno znači kada može na terapije doći u popodnevnom terminu ili ranojutarnjem. Upravo prošli tjedan sam zamolila terapeuta da nam termin sa 15h prebaci malo kasnije i logopedinja nam je izašla u susret. Moje je dijete provelo jedan kvalitetan i lijep dan sa mnom, a nije izgubio svoju terapiju. To nam jako puno znači. Znamo da svi stručnjaci nemaju tu mogućnost izlaziti u susret, ali ja ovdje kod vas osjećam više od samo odrađenog posla”- nadodala je majka djeteta koji koristi projektne usluge.

Naša organizacija već dugi niz godina surađuje s Centrima za socijalnu skrb pa tako i sa Centrom za socijalnu skrb Solin, (u novoj terminologiji – Hrvatski zavod za socijalni rad). I upravo vođeni dobrom suradnjom, socijalne radnice Hrvatskog zavoda za socijalni rad u Solinu, Vedrana Mikulić i Željka Balić Čaljkušić, upoznale su dionike okruglog stola s pravima i uslugama u sustavu socijalne skrbi.

U sklopu svog izlaganja prisutnima su približili dio prava koja mogu ostvariti u Sustavu kao korisnici, dotaknuke su se promjena novog Zakona o socijalnoj skrbi, iznijele su i dio problema s kojima se korisnici najčešće susreću, a oni ključni su: nedostupnost multidisciplinarnih stručnih procjena, duge liste čekanja na socijalne usluge, mali broj stručnjaka za rad s djecom, nedostupnost informacija, nezaintersiranost za rješavanje problema i sl.

Za kraj su odgovarale na pitanja koja su se odnosila na konkretne problem, kao što su ostvarivanje određenih prava, novi Zakon o osobnoj asistenciji, prijevozu za osobe s invaliditetom, uvjetima za ostvarivanje jednokratnih potpora itd.

Svi su dionici okruglog stola iskazali potrebu za nastavkom ovakvih projekata. Roditeljima bi to značilo nastavak usluga kojima su zadovoljni ,a stručnjaci u sustavu bi imali gdje uputiti korisnike na usluge kojih kronično svake godine sve više nedostaje.

Projekt se provodi u partnerstvu s Općinom Klis.

 

Okrugli stol – Važnost i značenje izvaninstitucionalnih socijalnih usluga
Scroll to top