Projekt se provodi u partnerstvu s Općinom Klis.
U prostorijama Rehabilitacijskog centra Inkludo, 19.travnja 2023.g. održan je okrugli stol i predavanje na temu „Proces deinstitucionalizacije u očima roditelja korisnika projekta“ ,a sve u sklopu projekta „Podrška deinstitucionalizaciji djece s teškoćama u razvoju na području Urbane aglomeracije Splita“, kojeg je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Ovaj projekt provodi se u partnerstvu s Općinom Klis, a cilj mu je uključivanje djece s teškoćama u razvoju u aktivnosti i usluge unutar socijalne zajednice, jačanje kompetencija stručnjaka u radu s djecom s teškoćama u razvoju, podrška djeci s teškoćama u razvoju i njihovim obiteljima, kao i podizanjem svijesti javnosti o važnosti procesa deinstitucionalizacije, socijalnih usluga i ostalih prava pripadnika ciljnih skupina.
Kroz uvodni dio voditeljica projekta je sudionicima predstavila sami projekt koji se provodi , a kroz aktivnost okruglog stola zamišljeno je da roditelji djece s teškoćama u razvoju iznesu svoje viđenje procesa deinstitucionalizacije, zadovoljstvo s dosadašnjim iskustvima, koliko je važna deinstitucionalizacija i gdje se oni vide u tom procesu kada je u pitanju područje Urbane aglomeracije Splita.
„Naša organizacija već 6 godina provodi socijalne usluge rane intervencije i pomoći pri uključivanju u sustave odgoja i redovitog obrazovanja te uslugu psihosocijalne podrške za korisnike sa područja cijele Splitsko dalmatinske županije.
„Zahvaljujući ovom projektu uspjeli smo osigurati sredstva za nastavak pružanja naših usluga, povećati broj usluga koje smo pružali i time smanjiti liste čekanja na re/habilitaciju, te omogućiti dodatne edukacije i usavršavanja djelatnika“ – izjavila je voditeljica.
U sklopu projekta osigurane su i nove socijalne usluge kineziterapije i kineziološki postupci koji se provode u socijalnoj zajednici korisnika projekta, odnosno u teretani u Podstrani.
Osim socijalnih usluga, djeci s teškoćama u razvoju pruža se i usluga učenja engleskog jezika koji je već u prvoj godini provedbe dobio zeleno svjetlo Ministarstva obrazovanja te je isti verificiran. Ponosni smo na ovu aktivnost jer je već sada pokazala dobre rezultate, kako kroz sadržaj koji su korisnici usvojili tako i kroz interes koji su pokazali. Projektom se provode i aktivnosti pripreme za školu.
Osluškujući potrebe djece s teškoćama u razvoju i njihovih članova obitelji, omogućili smo za 3 obitelji s više djece s teškoćama u razvoju asistenta koji im pomaže što kvalitetnije i bolje uključiti se u aktivnosti svoje lokalne zajednice.
Prof. logoped Anita Džido, iznijela je zajedničke europske smjernice za prijelaz s institucionalne skrbi na usluge podrške za život u zajednici kako bi sudionike uvela u prava.
U sklopu otvorenog stola roditelji su iznijeli svoja znanja o samom procesu deinstitucionalizacije te su ukazali na brojne probleme s kojima se već sada susreću iako imaju mlađu djecu, odnosno korisnike u sustavu, a pitaju se što ih još čeka.
„Ja mislim da kod nas deinstitucionalizacija niti ne postoji“-izjavila je jedna mama.
Roditelji su ukazali na nedostatak socijalnih usluga u gradu Splitu, neusklađenost na nacionalnoj i regionalnoj razini, neorganiziran proces deinstitucionalizacije,
„Meni kao roditelju ne daje se pravo izbora već mi se nameću institucije i usluge, a ukoliko pokažem nezadovoljstvo, prijeti mi se izbacivanjem iz sustava“-izjavila je druga majka.
„Ja se stvarno pitam gdje će moja djeca kada mene ne bude, u koju instituciju, a mi ovdje pričamo o deinstitucionalizaciji. Pa mi nemamo ni institucije sa stručnim kadrom gdje bismo osigurali siguran, stručan i dostojanstven boravak naše djece“- nadovezala se druga majka.
Stručnjaci koji su sudjelovali na ovom predavanju iskazali su zadovoljstvo oplemenjivanjem prostorija za rad s djecom što doprinosi uvijek kvalitetnijem radu i sadržaju, te sudjelovanjem na stručnim usavršavanjima koji prate inovativne i znanstveno utemeljene metode rada primjenjive u uslugama koje se pružaju.
Svakako se svi nadamo nastavku ovog projekta, kako bismo osigurali financijsku konstrukciju i sigurnost kontinuiranom nastavku pružanja usluga, i kako zakonom zajamčeno pravo na zdravlje ne ovisi o donacijama, pojedincima i borbi već sustavu koji je za to zadužen.
Ukupna vrijednost projekta i ukupan iznos bespovratnih sredstava je 253.904,24 eura.